Ez csak egy egyszerű fasirt, semmit nem akar. Néha ilyen is kell.

Fasírt - egy jó választás a vacsorához :-)
Furcsa címhez furcsa szöveg is társul. Azért ez a cím, mert pont az egyszerű dal szolt a korongról, és mire véget ért készen is volt a tegnap esti vacsora ízesítése.

Igen, fasírt volt vacsorára. Nálunk ez normális jelenség. Gyakorlatilag a házi füstölésű császárszalonnán, az érlelt sonkán és a parasztkolbászon kívül más felvágott nem nagyon van, néha ugyan beugrik egy kis párizsi is, de ha nagyon unjuk a banánt, és ezt hetente egyszer biztosan megunjuk, akkor fasírt kerül az asztalra.

Nem az van, hogy nem szeretjük a felvágottakat, hanem az van, hogy nem tudjuk miből van, és azt meg biztosan szeretjük tudni, hogy mit kap a gyerek. Ugyan a gyerek nem mindig szereti azt, hogy mi mit gondolunk arról, hogy ő mit szeret, de még nem azt a kort éli, hogy önálló döntése legyen az asztalra kerülő kajákat illetően, így szegény ezt kapja. És nem is szegény a gyerek, egyik sem, imádják a fasírozottat, minden formájában. Szerencsére :-)

A vicc az, hogy nincs kedvenc fasírt receptem. az valahogy mindig más, olyan mi van otthon fasírt. Három hozzávaló az biztos.
- darált hús - ez lehet bármilyen, disznó, marha, bárány, hal, szárnyas keverve vagy simán, csak egy a fontos, ne legyen extrán sovány, mert az nem fog nagyon élvezhető, próbáljátok meg úgy keverni, hogy kb. 20% zsiradék legyen benne.
- só - nem kell sok, nem a sót kell érzeni a fasírtban, hanem az ízeket.
- bors - csak mértékkel ezt is

Tipp: a halat azért más hússal ne keverjétek, szerintem az önnönmagában jó, az erőteljes íze még szegényt bárányt is elnyomja

Ami nyugodtan mehet bele:
- reszelt sárgarépa, nyersen, se párolni se főzni nem kell
- reszelt krumpli, ez is nyersen
- cukkini vagy tök bele, pl töltött töknél ezt néha megmarad
- zsemlemorzsa vagy áztatott zsemle vagy áztatott kenyér - ha krumpli van benn ezt hanyagolhatjuk
- tojás - ez csak akkor használjuk, ha sok hozzávaló van benne, ha csak darált hús + só + bors kombinációt csináljuk pl. hamburgerhez, akkor nem kell
- hagyma - mindig vágjátok nagyon apróra
- fokhagyma - ezt tegyetek bele nyugodtan egy-két gerezdet
- reszelt zeller vagy petrezselyem gyökér - ez elég karakteres, csak ínyenceknek!
- erős paprika aprítva

Fűszerekből is válogathattok kedvetekre akár egyet, akár többet is az alábbiakból:
- kakukkfű - bárányhoz zseniális párosítás
- oregánó vagy szurokfű, ízlés szerint
- bazsalikom, ízlés szerint
- metélőhagyma, ízlés szerint
- kapor - halas fasírthoz kötelező
- koriander - ha mag akkor mozsárban zúzzátok össze (miután picit megpörköltétek egy serpenyőben)
- mustár, ízlés szerint
- kurkuma és curry a keleti ízek kedvelőinek

Fontos, hogy egyik fűszer se domináljon. nem tudok pontos mennyiségeket mondani, mert szemre aprítom a hús mennyigének megfelelően, de ne billenjetek át a ló tusló oldalára .-)

A darált húst keverjétek alaposan össze az összeaprított fűszerekkel és egyéb hozzávalókkal.  Állagát tekintve egy könnyen formázható masszát kell kapjatok, de olyant ami megtartja az alakját.

Ez a verzió darált malac lapockából készült, van benne némi zsemlemorzsa, snidling és némi oregánó a fűszer, só bors az ugye alap, és egy gerezd foghagyma is ment bele. 

Ha ez megvan, gyúrjatok belőle golyókat, vagy korongokat.
- kis golyók - vendégváró falatkákhoz ideális - kiflikarika + sajt + fasírt + paradicsom vagy egyéb zöldség + fogpiszkáló - állat. gyorsan elkapkodják a vendégek majd a tányérról
- nagy golyók - főzelékhez remek választás. A fűszerezésnél figyeljetek, hogy jól kiegészítsék egymást az ízek. Pl sárgarépa főzelékhez inkább krumplis vagy zsemlés fasírt jó, tökhöz mehetnek a karakteresebb ízek, de ha kaprosan csináljátok, akkor inkább sima krumplis vagy zsemlemorzsás legyen, stb...
- korongok - ezeket kicsit nehezebb formázni, de ez sem macerás. Ha kisebb korongokat csinálunk (kb 2 cm átmérőjű), akkor ez is a vendégváró kategória, ha nagyobb, akkor az szendvicsbe, hamburgerbe való, vagy simán az asztalra felvágott helyett.

Na most vagytok max 20 perc munkánál, és ez a hús darálását kivéve mindennel együtt értendő.

Sütőben és grillen célszerűbb a korong formát választani. Kicsit mindig nagyobbra csináljátok mint amilyenre szeretnétek, mert majd összehúzódik.

Sütés - több megoldás van:
- olaj - ez ugyan nagyon finom mert nem szárad ki egyáltalán a fasírt, de én nem szeretem, mert drága az olaj, utána meg általában kuka, és ugye úgy jó sütni, ha úszik az olajban a fasírt. Ha mégis ezt választjátok, akkor dobáljátok a fasírtokat forró olajba, kb 8-10 perc kell nekik. Miután az alsó oldala egyenletesen aranybarna lett forgassátok meg, és a másik oldalát is süssétek meg, ennek már kevesebb idő kell.
- sütő - na ezt szeretem. Egy hőálló üvegtálba beteszem a fasírtokat, esetleg kicsit megkenem őket olajjal, kb 20 perc kell neki 200 fokon légkeveréssel
- grill - ezt is szeretem, de csak korongokhoz jó. Grillrácssara dobáljátok fel, mindkét oldalát süssétek meg és kész, gyorsan megvan.

A lényeg, hogy engedjétek magatokat szabadjára, a fasírtban bármi lehet jó, és ha nem vágjátok agyon valamelyik fűszerrel, és nem égetitek szénné, biztosan nagyon finom lesz. Ha nem mástól, attól biztosan jobban fog ízleni, hogy ti csináltátok saját magatoknak.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...