Fűszeres sajtkészítés házilag

Már régen barátkozom a gondolattal, hogy házi sajt készítésébe vágjak. Elég sokat böngészgettem a netet sajt receptek után, és az alábbi következtetésre jutottam: senki ne gondolja, hogy trappistát - azért trappista, mert Magyarországon ez a legnépszerűbb - egyszerű készíteni, pontos hőmérsékletek, oltó, érlelés, megfelelő eszközök stb kell, hozzá. Így én nem is estem neki. Részemről a gyors megoldásokat preferálom, egyenlőre egy "trapistányi" elhívatottság nincs bennem, de az alábbi képen látható sajt elkészítéséhez való igen :-)



Számtalan, jobbnál jobb friss sajt receptet találtam szerte az interneten, az én variációm ezek egyvelege lett.
Ez a módszer nem egy bonyolult eljárás, így bátran ajánlom mindenkinek, hogy kísérletezzen vele.

Hozzávalók:
- két liter tej, 3,5%-os vagy házi
- 2-3 citrom leve
- fűszerek, ízlés szerint

Elkészítés:
- A tejet forraljátok fel egy megfelelő méretű lábosban, vigyázzatok, hogy ne égjen oda az alja. Erre két megoldás is van: használjatok dupla-falút, vagy öblítsétek át vízzel egy kicsit mielőtt beleöntitek a tejet. Az utóbbi lehet, hogy városi legenda, én Anyukámtól tanultam, és eddig működött.

- ha felforrt a tej (habzik) evőkanállal tegyétek bele a citromlevét, közben kevergessétek. Lehet, hogy nem kell az összes, ha jól összekapja a tejet, azaz a fehérje elválik a savótól akkor jó. Kicsit hadjátok állni, miután beletettétek a citrom levét, szerintem 3-5 perc elég.

- egy szűrőkanállal szedjétek ki belőle a fehérjét - ez az az túrószerű valami ami úszkál a savóban, vagy szűrjétek le egy textilpelenkán (gyerekesek előnyben) keresztül, és tegyétek egy keverőtálba

A leszűrt fehérje

- adjátok hozzá az apróra vágott fűszereket, nálam most snidling, petrezselyem és némi bazsalikom került bele az erkélyről, egy gerezd zúzott magyar fokhagyma és só, de végtelen a lehetőségek száma.

Az összezúzott fokhagymát ....


... és az aprított zöld fűszereket a tej forralása közben kényelmen elkészítheted

- az összekevert fehérjés fűszeres cuccot tegyétek vissza a korábban használt textilpelenkába (vékony konyharuha is megteszi), kötözzétek össze, és akasszátok fel, hogy a maradék savó kicsepegjen belőle. Kicsit meg is nyomkodhatjátok nyugodtan. Ha gondoljátok és van hozzá valami célszerszám, akkor préselhetitek is. Én simán egy műanyag szitába tettem, rátettem egy kisebb lábost félig megtöltve vízzel és kész.

Hát nagyjából ennyi, egy könnyen vágható, nem morzsolódó sajt lett a végeredmény. 2 liter tejből körülbelül 20 deka lett, és nagyon finom.  Ez nem egy érlelt sajt, így sokáig ne tartogassátok, de ekkora mennyiség elfogyasztása nem lesz gond :-)

Jó étvágyat hozzá!
Ínycsiklandozó finomság: fűszeres sajt házilag





Saláta, retek, újhagyma - korai kerti örömök

Gyakran jársz piacra? szereted a zöldségespultot az üzletekben? Akkor biztosan összefut a nyál a szádban, amikor a hosszú hideg, szürke téli hónapok után, friss hazai retket, zöldhagymát vagy salátát látsz a pultokon.



Én sokszor elcsábulok, sokszor több ezer Ft-ot otthagyok a piacon primőr zöldségekre, amik aztán vagy finomak, vagy nem, na meg aztán sokba is kerülnek, így néhány éve magunk termesztjük eme finomságokat. 

Mindhárom növényben közös, hogy jól bírja a hideget, így amikor a hőmérséklet stabilan eléri a minimum 2-3 fokot, lehet vetni őket. Mivel nagyon gyorsan nőnek folyamatos nedvességre van szükségük és tápanyag dús talajra, így jól trágyázzátok meg a földjüket. Lehetőség szerint tegyétek őket fóliasátorba, vagy éjszakára takarjátok le fóliával. 

Retek
20 cm-es sortávra tegyetek 5 centiméterenként egy-egy magot. Ha találtok vegyetek drazsált magot, így vetni is könnyebb lesz, meg extra tápanyaghoz is jut a növény. Folyamatosan öntözzétek, ne engedjétek kiszáradni a növényt, március elején mehetnek a magok a földbe, 4-5 hét múlva kezdődhet a szüret. A meleg nem tesz jót neki, így nyáron ne próbálkozzatok vele, de szeptemberben ismét vessetek egy adagot, így októberben ismét arathattok. Nagy melegben a retek gumója megcsípősödik, dudvás lesz (ez az amikor szivacsos lesz a belseje), meg gyorsabban virágba megy, és akkor már a gumó élvezhetetlen. 

Saláta
Primőrként ismert, de egész évben ott lehetne az asztalon. Vessétek el magról február végén, vagy palántázzátok el március második felében. Kiválóan tűri a hideget (na nem a fagyot), kezdetben sok vizet igényel, ha már fejesedik kevesebbet adjatok neki, így tömöttebbek lesznek a fejek, de nagyon kis gyökérzettel neveli a hatalmas lombját, így földje legyen mindig kicsit nedves. A sorok távolsága min 25 cm legyen, és a soron belül is legyen min 25 cm két palánta vagy mag között. 

Zöldhagyma
Sokak kedvence a frissen szedett zöldhagyma, remek vitaminforrás a téli hónapok után. Magról is vethetitek, de én a dughagymát javasolom. 20 cm sortávolság elég neki, és a dughagymák egymástól minimum 4 cm távolságra legyenek. A dughagymákat fejjel lefelé, tegyétek 6-7 cm mélyre. Ha szára eléri az 1 centiméteres vastagságot ehetitek is. Remek kísérője az ágyásban a sárgarépa: A sárgarépa elűzi a hagymalegyet, a hagyma meg a répalegyet. Locsolni csak az elején kell, utána már nem kell túlzásba vinni.

Csemegekukorica

Eperszezon van. Elsőre furcsának tűnhet, hogy az eper az első szó egy kukoricáról szóló cikknek, de ez volt a kiváltó ok a cikkírásra. Szóval Szigetszentmiklós mellett egész véletlenül a szüleim találtak egy eper szedd-magad akciót, ahol 390 Ft-os kilóáron lehet szedegetni, amit ha összehasonlítok a Bosnyák téri 600 ft-os árral akkor bőven megéri hajlongani érte egy kicsit, még akkor is ha fél órát kell vezetni érte.

Na eperből sok minden készül minálunk, többek között simán megtisztítva megy a fagyasztóba is. Mondhatni kincset találtunk miközben a megtisztított epreket pakoltuk be a fagyasztóládába: egy nagy zacskónyi lefagyasztott csemegekukoricát.

Az történt ugyanis - mivel nálunk mindenki imádja a kukoricát, hogy tavaly kicsit többet tettünk a kertbe mint amennyit épp be tudtunk fogadni, így egy adagot betettünk a fagyasztóba, ugye ki nem dobunk semmit, főleg ha már megdolgoztunk érte.

Hát már tavaly óta nem ettünk főtt csemegekukoricát, így gyorsan be is tettük őket egy kuktába, kb egy órányi főzés után gyorsan meg is ettük őket. Nagyon jó élmény volt, az idén már biztosan tudjuk, hogy a csöveket érdemes fagyasztani, és már azt is tudjuk, hogy gyorsan vetünk még egy sor kukoricát a kertbe, biztos nagyot néznek majd a vendégek pl januárban, amikor friss főtt csemegekukoricát tálalunk fel nekik uzsonnára :-)

Igazi csemege - télen-nyáron :D

Bodzaszörp házilag

 Nem telhet el tavasz bodzaszörp készítése nélkül, az elkészítése rettentő egyszerű.

Hozzávalók: 30-50 bodzavirág, 3-4 citrom, 2 liter víz, 1 kg cukor


Keressetek egy jó kis bodzabokrot. A jó bodzabokor olyan, ami mellett nem halad el több száz autó naponta, de lehetőleg egy sem, szép nagy kinyílt virágai vannak, és ezek a virágok nem tetvesek. (A bodza friss hajtásai, különösen a virágok kedvelt helye a levéltetveknek, így előszeretettel meg is telepednek rajta.)

Pompás bodzabokor példány, akár 2 tenyérnyi hatalmas virágokkal


Ha megvan a bokor, szedjetek egy jó nagy maroknyi virágot róla (kb 30 virág, ha kisebbek akkor akár 50 is). A virágpor értékes része lesz a szörpnek, ez adja az aromákat és a színét, így a virágokat ne tépjétek, hanem lehetőség szerint vágjátok valamivel. A virágokat próbáljátok meg úgy elhelyezni a kosárban/szatyorban vagy amibe szeditek, hogy a virágok felfele álljanak  így kevesebb virágpor esik ki belőle.

A virágokat tegyétek egy lábosba. Nem kell megmosni őket, mert így a virágpor is oda, de úgyis por és szmogmentes helyről szedtétek is nem is kell. Öntsetek rá két liter vizet, és nyomkodjátok kicsit bele a virágokat. Vágjatok karikákra 3-4 alaposan megmosott citromot (én most limeot is tettem bele, csak azért mert volt otthon), és tegyétek az egész tetejére. Használhattok citrom helyett citrompótlót vagy citromsavat is, de abból nem tudom mennyi kell :-(

Akkor lesz jó, ha az egészet pont ellepi a víz. Ha kevés a víz, kicsit nyomkodjátok össze, ha még így sem lepi el, akkor kicsit még öntsetek rá.

Szörpnek előkészítve


Tegyétek félre egy napig. időnként keverjétek össze. Egy nap után szűrjétek le, és tegyétek hozzá a cukrot. (Elméletileg literenként egy kiló kell, de ez az én ízlésemnek sok.) 

A cukorral együtt tegyétek a tűzhelyre, és forraljátok kb 35-40 percig. Ha kész, akkor tiszta és sütőben előmelegített üvegekbe töltsétek, és tegyétek záraz dunsztba. Miután kihűlt mehet a kamrába, elméletileg időtlen időkig eláll, de biztosan előbb elfogy, mint ahogy megromlana.

Alaposan forraljátok össze az áztatás után

Az üvegeket azért kell felmelegíti, mert.
- a magas hőfok elpusztítja a baktériumokat
- ha hideg üvegbe öntjük a forró szörpöt elrepedhetnek

A száraz dunsztra én egy pokrócokkal kibélelt hűtőtáskát használok, így nagyon lassan, csak 2-3 nap alatt hűlnek ki teljesen az üvegek.


Elkészült a finom szörpike :-)

Májas örömök, avagy májkrémet szigorúan csak házilag

Nem, senkit nem akarok lebeszélni róla, hogy kereskedelmi forgalomban kapható konzerv, tubus, vagy műbél formában forgalomba hozott májkrémet vegyen és egyen. Jó az, aki szereti vegye. Egészségére. De tényleg, fogadjátok el: van abból finom is. Az hogy esetlegesen miből készül, az gyakorlatilag tök mindegy a legtöbb ember számára, a lényeg hogy finom legyen.

Ami engem illett épp próbálom csökkenteni az ismeretlen anyagbevitelt a családom szervezetébe, és ismeretlen alatt nem azt értem, hogy még senki sem tudja, hogy mi az, hanem, hogy a szervezet számára az, értitek? Na mindegy, jöjjön a lényeg.

Karácsony volt. Gülü barátunktól - rokon, de a jobbik fajta :) - kaptunk ajándékba egy üveg valamit, azt mondta ő csinálta, és hogy májkrém, és hogy tegyük a hűtőbe, és hogy akár egy hétig is eláll. (nézzétek meg a boltit, több hétig is jó, a konzerv évekig is, azért kisit fura ez a májnál.

Na betettük, este kivettük, és megettük. Pedig egy jó 3 deciliteres üveg volt, de egyszerűen annyira finom lett, hogy nem tudtuk letenni. Szóval a karácsonyi ajándékok toplistájára felkerült, főleg azért mert a receptet is megosztotta velünk, így teszem most én veletek is. És essetek neki bátran, előkészületekkel együtt max. 40 perc alatt megvan.

Íme:

Hozzávalók:
- egy doboz kacsa vagy libazsír
- 10 dkg füstölt császár vagy kolozsvári szalonna
- egy közepes fej hagyma
- fél kiló csirkemáj
- 10 dkg aszalt szilva
- kb 1 dl pálinka
- 2 dl tejszín
- 1 gerezd fokhagyma
- só, bors és kakukkfű ízlés szerint

Az elkészítés gyors lesz, így a hozzávalókat érdemes előbb előkészíteni.
A hozzávalókat készítsétek elő. Ha már a tűzhelyen vannak a cuccok bepörögnek az események, és nem lesz rá sok időtök!

Elkészítés:
Egy közepes lábasban fél doboz kacsazsírban (kb 20 dkg) pirítsátok meg a szalonnát. Mikor megpirult és eldobta a zsírját tegyétek bele az apróra felkockázott hagymát. Mikor ez is megdinsztelődött mehet bele az alaposan megmosott, megtisztított és négybe vágott csirkemáj. Addig pirítjuk a zsírban amíg elveszíti a színét  Ezután mehet bele a (néhány órán át) pálinkába áztatott aszalt szilva a pálesszel együtt és a tejszín.

Mosat tegyétek bele a fűszereket: a passzírozott fokhagymát, kakukkfüvet, sózzátok és borsozzátok. Az egészet főzzétek készre, nem kell sok neki 5-8 perc elég, a lényeg, hogy a máj ne keményedjen meg.
Rotyognak a cuccok, már így is ínycsiklandozó, hát ha még a kép is jobban sikerült volna :-)

Miután kész még melegen pépesítsük az egészet botmixerrel. Ha kész kanalazzátok egy befőttes/lekváros/vagy valamilyen egyéb üvegbe, de időnként ütögessétek meg, hogy sűrűsödjön és a levegő kijöjjön belőle.

Turmixolás után, üvegbe töltve. Már csak a "védő" zsír hiányzik róla

A maradék fél doboz kacsazsírt olvaszd fel, és öntsd az üvegek tetejére. Ez majd jól megdermed, és nem engedi be a levegőt, így tovább eláll. Várd meg amíg kihűl, és tedd a hűtőszekrénybe  Készen vagy, jó étvágyat hozzá :-)

Íme: a végeredmény, csak friss kenyér és zöldség kell hozzá :-)

Ha tiszta késsel nyúlkálsz bele egy hétig simán eláll. Amúgy kényes kaja, ha valami furcsaságot érzel rajta inkább ne erőltesd, dobd ki, és 20 perc alatt készíts egy újabb adagot.

Tárkony télen nyáron!

A tárkony egy igazán érdekes növény: közeli rokonságban van az őszirózsával és az ürömmel is, de nem a virágaiért termesztik, sőt nem is allergénként ismert, hanem elsősorban fűszer és gyógynövényként tartják számon.

Májusban a legaromásabbak a hajtások, szerintem.

Állítólag Erdélyből került Magyarországra, de itteni felhasználását tekintve szegény tárkony gyakorlatilag a tárkonyos csirkeraguleves (vagy marha) készítésére redukálódott, ami nem baj, mert ez nagyon-nagyon finom, de ettől azért több mindent lehet hozni belőle.
- Egyrészt felejtésbe merült, hogy remek hatással van a teája a vesére és az epére, na meg étvágyfokozó hatású, így aki éppen szeretne megszabadulni néhány kilótól, az ne feltétlenül fogyassza.
- Másrészt a gasztronómiában nagyon jó kísérője egy rakat ételnek. Sok mindent próbáltunk ízesíteni vele, elsősorban bárányból készült ételek mellett használjuk, de csak visszafogottan, hogy ne nyomja el az ízeket. Zöldbab és burgonyafőzelékbe mindig megy egy csipet, és ecet helyett szoktunk savanyítani vele ételeket. Sokan esküsznek rá, hogy nagyon jó ízesítője savanyúságoknak, próbáljátok ki, nekem nem jött be az ott produkált ízvilága :-(

Tegyétek a kertbe! Évelő, a mi kertünkben évek óta jól érzi magát, különös gondoskodást nem igényel de a vizet szereti. Ha ipari mértetekben használjátok - azért ez karakteres íze miatt ritka, akkor virágzás előtt vágjátok vissza, hogy újabb hajtásokra ösztökéljétek a növényt, ha nem kell sok, akkor szép virágaival fog gyönyörködtetni. Télen a növény lefagy, de tavasszal újult erővel indul neki a fejlődésnek, és évről évre nagyobb lesz, így időnként vágjátok ki a felét, és örvendeztessétek meg vele barátaitokat, és adjatok a szomszédoknak is.

Több módon lehet tartósítani, eltenni.

1. Vágjátok le a friss hajtásokat, majd egy árnyékos és szellős helyen szárítsátok meg. Miután megszáradt a szárról szedjétek le a leveleket, és egy papírzacskóban vagy szövettarisznyában/zsákban tegyétek el egy száraz helyre. Ez a módszer leginkább tea főzésre való.

2. Vágjátok le a friss hajtásokat és kicsit mossátok le. Itassátok le róla a vizet, szedjétek le a leveleket a szárakról, és bezacskózva fagyasszátok le. Jó sokáig elvan, de azért egy idő után sérül az ízvilága. Ha szükség van rá, vegyétek ki a fagyasztóból a zacskót, és törjetek le annyit belőle, amennyire szükség van.

3. Én erre esküszöm, szerintem ez a legjobb módszer :-) Vágjátok le a friss hajtásokat, és mossátok le. Itassátok le a vizet róla, és tépkedjétek le a szárakról a leveleket. Vegyetek elő egy tiszta és száraz befőttes üveget. Az aljára tegyetek egy réteg tárkonylevelet, majd jól nyomkodjátok le. Majd rétegezzetek rá annyi sót, hogy befedje a leveleket. Majd mehet rá a következő réteg tárkonylevél, majd megint só, és így tovább, ameddig az üveg megtelik. A teteje sóval végződjön. Ha megvan, öntsetek rá annyi ecetet, hogy ellepje az egészet, de óvatosan, a sót ne mossa le egyből az üveg aljára. Ennyi, időtlen időkig eláll, és a tárkony aromája nagyon jól megmarad. A só és az ecet megteszi a dolgát, egyéb tartósítószerre nincs szükség.

Ha több tárkonyotok van több üveget használjatok, mi kb. 2, nagyságrendileg 2,5- 3 dl-es üveget használunk el egy évben. Mikor használjátok, figyeljetek oda a sózásra, mert a tárkony is nagyon sós lesz, így azt javaslom, hogy tegyétek be az ételbe a tárkonyt, kóstoljátok meg (ennyi só valószínűleg elég is lesz), és csak utólag sózzatok.

És ne kövessétek el azt a hibát mint én, azaz ne használjatok fém kupakokat, mert az ecet nem tesz jót neki, azaz olyan üvegekbe tegyétek amihez műanyag tető van. Erre pl a különböző por-kávék üvegei teljesen alkalmasak, légmentes lezárásra itt nincs szükség.

A kamrában a helye!

Takarékos öntözés a konyhakertben

Ha van egy kis kertetek, akkor bizonyára tapasztaltátok, hogy az öntözés egy nagyon fontos tényező.
Elsősorban olyan apróságokra gondolok, hogy az öntözés meglehetősen időrabló tevékenység; nem jó ha egyes növények leveleit víz éri; néhány zöldség berepedezik, ha egy ideig nem kap vizet, majd egyszerre sokat; a sok víz az ízek rovására is mehet; hogy öntözzek, ha elmegyek nyaralni; sokba kerül a víz; vagy csak korlátozottan áll rendelkezésre; stb.; stb...

Hát a mi konyhakertünk olyan 400 négyzetméter körül van, ha ezt naponta be szeretnénk locsolni, akkor bizony rá kellene szánni napi néhány órát, és nem utolsó sorban rengeteg vizet, ami nagyon sok pénzt tud felemészteni. 

Takarékos öntözés alatt most nem azt szeretném boncolgatni, hogy gyűjtsétek az esővizet, fúrjatok kutat a kertbe, vagy éppen szereltessetek a kerti csapra külön vízórát, ugyan ezek is meglehetősen fontos dolgok, de itt mindenki döntse el, hogy neki mi a legegyszerűbben megvalósítható. 

Most kifejezetten a konyhakertre összpontosítok, és kizárólag saját tapasztalataimat osztom meg veletek. Elég sok szempont volt, ami alapján kialakítottuk a jelenlegi megoldást:

Nem kelek fel hajnalban locsolni!
Ugye tudjuk, hogy akkor a leghatékonyabb az öntözés amikor a legkisebb a párolgás:  a hajnali órákban - nem tűz a nap, akkor van a leghidegebb. Pl egy forró nyári napon napközben elkezdtek locsolni, akkor ugye sejtitek, hogy a kilocsolt víz akár 25-50%-a is elpárologhat, mielőtt azt hatékonyan hasznosulna? 

Nem vagyok hajlandó órákon át locsolni!
Hajnalban nem kelek fel, a forró napon meg nem szabad a növények leveleit hideg vízzel csapatni, ezt ugyan sokan elviselik, de a paradicsom, paprika, padlizsán, a szőlő (ha van a kertben), meg hasonló társaik egyáltalán nem viselik jól.

Nem locsolom a kerti ösvényeket!
Na meg két palántasor közti területet sem. Azért nem, mert ott számomra haszontalan növények fejlődnek, azaz gaz, annak nem akarok vizet adni, nő az anélkül is mint a dudva. Na meg feleslegesnek tartom a kerti ösvények locsolgatását is. A palánta/növény sorok közti távolság és a kerti ösvények tudod mekkora területet foglalnak? hát nagyjából a kerted 60%-át biztosan, így rengeteget tudsz spórolni, ha csak közvetlenül a növények tövét locsolod. 

Mi van, ha nem vagyok otthon egy hétig? 
Ház az gáz, mert mire hazaérsz, nem biztos, hogy megtalálod a sok gaz között a kedvenc növényeidet vagy éppen minden kiszárad, de azért jó is, mert feltételezem hogy nyaralni voltál valahol, így újult erővel tudsz belevágni a kapálásba. Na de ki locsol. Ugye nem elvárható egy szomszédtól, hogy naponta belocsolja a kertedet, ha nem vagy otthon?

Mi van, ha esik az eső?
Ha otthon vagyok, akkor értelemszerűen nem locsolok. És ha van fóliasátor? és ha nem vagyok otthon?

Nem kellett sokat kutatni, a mezőgazdaságban használatos csepegtető csövek mellett döntöttünk. Amikor megvesszük, az azért kicsit húzós, úgy 40 ezer forintot simán otthagyhattok a boltban, de gyorsan megtérül, ráadásul a következő években csak az esetleges pótlásról kell gondoskodni.
Lehet kapni 10-20-30 cm-es osztásút is, azaz ennyi centiméterenként csepeg belőle a víz. Válasszatok olyant, ami a palánták tőtávolságának megfelel, és olyant ami magasabb nyomásnak is ellenáll, az tartósabb is lesz.

Csak az ázik, aminek áznia kell

A telepítés menete egyszerűbb mint gondolnád. 
- Tervezd meg a kertedet. Mire az ültetés/vetés időszaka eljön, már biztosan fejben eldöntötted, hogy mit hova szeretnél, így nem lesz nehéz. 
- Jelöld ki a sorokat, ágyásokat
- A szalagból vágj le akkora darabkákat, amekkorára az adott sorhoz vagy ágyáshoz szükséges. A szalag lyukasztott része felül legyen (általában kék csíkkal jelölik). A szalagokat 1,5 - 2 méterenként rögzítsd (pl egy leszúrt hajlított dróttal), a szél okozhat meglepetéseket. 
- Illeszd össze őket a csatalakoztató idomokkal, ezeket is célszerű a földhöz rögzíteni.
- ha van fóliasátrad, akkor azt tedd külön rendszerre, hiszen ott akkor is kell locsolni, ha amúgy 3 napig szakad az eső
Sok helyen kapni őket, segítségükkel bármilyen kert becsövezhető. 

Hát nagyjából ennyi. Egy fél nap alatt megvan, az idomok nagyon egyszerűen kezelhetőek, és időtállóak. Mi már vagy 5 éve használjuk ugyanazokat és semmi bajuk. A szalagok gyorsabban tönkremennek, ennek az én esetemben két oka van: a csepegtető lyukak eltömítődnek a vízben található kosztól - ezen mondjuk egy szűrő segíthet; kapálás közben elvágom őket. Igen, ez utóbbi egy elég nagy hátránya szerintem a rendszernek, a földön fut, és nem bírja az éles kapát. Ilyenkor jönnek jól a toldó idomok, ezért jó ha van otthon néhány tartalék :-)

Automatizmus
Az öntözéstechnikára rengeteget lehet költeni, ki ki maga döntse el, hogy mennyit szán rá. Amivel mi gazdálkodunk az egy fúrt kútra szerelt szivattyú és hidrofor kombó. Az az előnye, hogy tavasszal bedugjuk a szivattyút a konnektorba, ősszel meg kihúzzuk. A köztes időszakban meg bármikor elfordítjuk a kerti csapot akkor folyik a víz. Ennyire egyszerű: van egy nyomásérzékelő a hidroforon, ha érzékeli hogy egy adott szint alá csökken, akkor szól a szivattyúnak, hogy "Hé, adj egy kis vizet!". A szivattyú meg teszi a dolgát, bekapcsol és tölt. Annyiszor ahányszor kell.

Na, de ez még nem automatizmus, mert a csapot azért ki kell engedni, ha azt akarjuk, hogy folyjon a csepegtetőszalagokba a víz. Vannak eszközök néhány 10 ezer forintos nagyságrendben, akik megteszik ezt helyettünk. Megnézik, hogy esik-e az eső, vagy sem, vagy éppen a talaj nedvességtartalmát vizsgálják, és be lehet állítani őket arra, hogy hajnali 3 órától 7-ig adagolják a vizet a csepegtetőszalagokba. Na így tényleg nem kell a locsolással időt tölteni. De itt még nem tartok, ez már túl sok technika lenne a kertben, marad az elforgatom a csapot, vagy szólok a szomszédnak megoldás.








Müzliszelet házilag

Házi müzliszelet - finom és egészséges


Annyi müzlirecept van az interneten, hogy sok, biztosan megtalálod köztük azt, amelyiket a legjobban fogod szeretni. Mi általában nem receptet követünk, hanem "szemre" müzlit szoktunk gyártani, azaz éppen az kerül bele, és annyi, amennyit otthon találunk.

A legegyszerűbb recept, amikor összenyomkodsz villával egy banánt, és összekevered pirított zabpehellyel. Majd be a forró sütőbe 20 percre és készen is van. Ha ezt akarod tuningolni, akkor tehetsz bele darabolt aszalt gyümölcsöket (szilva, mazsola, alma, datolya, füge, barack), különböző magokat (tök, napraforgó, szezám, mandula), darabosra összevágott mogyorót, diót. Az édesítéshez használhatsz melaszt vagy mézet. Meg a tetejére tehetsz csokit is... a lehetőségek száma végtelen, éld ki kreativitásodat.

A mi legutolsó verziónk az alábbi módon készült:

- Serpenyőben megpirítottunk egy bögrényi zabpelyhet, majd utána egy maroknyi szezám, napraforgó és darabosra vágott tökmagot:
Pirul a zab, majd a magok

- Villával össze-tutymákoltunk két banánt:
Pépes banán - nem kell turmixgép


- Összevágtunk egy jó maroknyi aszalt szilvát:
Ha aszalt gyümölcsöt használunk kevesebb legyen a méz, mert az már önmagában is édes



- A fentieket mind egy tálba tettük, és hozzáadtunk két evőkanál mézet. Jó elkevertük az egészet.
Készül a massza...


- egy kisebb tepsibe egyenletesen jól belenyomkodtuk. 200-220 fokon légkeveréssel aranybarnára sütöttük.

Türelem, ne a szilikonos tepsiben vágjátok össze :-)
 - Ezúttal a müzli fele csokit kapott:

Csokisan is nagyon finom!

Építs odút a madaraknak!

"A" típusú madárodú
Az történik, hogy az ember egyre több helyet elvesz a természettől. Vannak ezzel elvi problémáim, meglehetősen idegesít, amikor az ezredik irodaházat építik, ahelyett, hogy egy parkot vagy közösségi kertet csinálnának helyette, azonban magam is pont egy ilyen irodaházban dolgozom, így marad a kompenzálás. Időnként ültetek fákat, és ha már megnőttek, csinálok odút is a madaraknak.

Egy fa ültetése nem szorul magyarázatra, szerencsére meglehetősen sokan csinálják, azonban odút nem sokat találok, pedig arra is nagy szükség van. Ha már elvesszük a madaraktól a természetes költőhelyeket, kicsit nem baj, ha gondoskodunk a pótlásukról - már amennyire lehet.

Szóval, ess neki, ne habozz, egy fél óra alatt megvagy. Az alábbi szerszámokra, eszközökre lesz szükséged a fenti "szépséges" odú összeállításához:
- egy 1,5 méter hosszú, min 17 cm széles deszka,
- fűrész
- colostok vagy mérőszalag,
- fúró
- szegek, kb 1,5 méter vastagabb drót
- zsanér
A legszükségesebb eszközök - a fúró és a drót kivételével

Elkészítés: 
- vágj le 4 db 25 cm hosszú darabot a deszkából
- az egyik deszkalap felső harmadába fúrj egy lyukat - kb 26-27 milliméter ármérőjűt - ez lesz az odú bejárata. Az alsó harmadába meg fúrj egy 10 mm-eset, ebbe tehetsz egy kis fadarabot, amin majd megpihenhetnek a madarak.
- szögezd össze a fadarabokat
Valahogy így kell kinéznie - már majdnem kész :-)


- vágj egy darab deszkát az aljára, és egyet a tetejére - ami a tetejére kerül az legyen hosszabb, hogy védje az odú bejáratát az eső ellen.
- az aljára szögeld fel a deszkalapot
- tegyél az odúba némi száraz füvet/szénát, így kicsit megkönnyíted a madarak dolgát fészekrakásnál.

Otthonosnak tűnik...

- a tetejét az egyik oldalon zsanérral rögzítsd a másik oldalon meg pl két beütött szeg + drót segítségével rögzítsd, a lényeg, hogy időnként ki tudd takarítani.


- az odú tetejének 4 sarkába üss egy szeget, majd...

Nem nagy a súly, inkább a szél okozhat nagyobb problémát

- ... egy drótból csinálj neki akasztót (de másképp is megoldhatod, én egy kampót is beiktattam), és akaszd fel a fára. Ennyi.


Alaposan rögzítsd, hogy le ne essen!


Az adott méreteket nem magam találtam ki, hanem itt olvastam, de az mme honlapján is sok infót találtok. 
A fenti odú egy "A" típusú, én elsősorban a cinegéknek szántam. A tavaly egy "C" típusú készült, azt már szépen belakták a rozsdafarkúak. Ha több időm lesz kivárom, míg a nyílásban lefényképezhetem őket :-)

"C" típusú madárodú - a rozsdafarkúak kedvence







Csipetke recept házilag

A csipetke elkészítése rém egyszerű, pizzavágóval pillanatok alatt készen van

Egyszer úgy adódott, hogy éppen a gulyásleves végső fázisában vettük észre, hogy bizony csipetke nincs otthon. Ettől ugyan még a gulyásleves élvezhető, de a gyerekeknek ez a kedvence a levesben.
Nem volt más megoldás, mint csinálni gyorsan egy adagot.

A csipetke receptje nem egy ördöngös feladat. Nagyságrendileg 20 perc alatt elkészül, semmilyen különleges eszközre nincs szükség az elkészítéséhez, liszten és tojáson kívül más nem kell hozzá. Ráadásul sokkal finomabb mint a bolti verzió.

Hozzávalók:
- 3-4 evőkanál lisztet
- egy tojást
- ízlés szerint só

Elkészítés:
- a hozzávalókat összegyúrjuk. akkor lesz jó a tészta, ha nem ragad a kezünkhöz. Ha nagy a tojás és túl nedves a tészta adjatok hozzá még lisztet, ha túl száraznak bizonyul tegyetek hozzá egy kis vizet.
- a kész tésztából csipkedjetek kis gombócokat, és tegyétek egy  belisztezett vágódeszkára, de ne érjenek egymás mellé, mert összeragadnak

Ha készen van mehetnek a levesbe, úgy 10 perc alatt készen van.

A csipetke arról kapta a nevét, hogy csipkedik. Töredelmesen bevallom, hogy én bizony nem állok ennek a folyamatnak neki: sodrófával (vagy egy üveggel) kinyújtom a tésztát kb. 3-4 mm. vastagra, és derelye vagy pizzavágóval kis négyzeteket vágok belőle. Ez így jelentősen lerövidíti az elkészítési időt.

Ha sok csipetke lett, az sem baj, ugyan frissen az igazi, mert így sokkal jobb íze meg állaga is lesz a megfőzött csipetkének, de ha mégis marad szárítsátok ki bátran, és tegyétek a száraz csipetkéket egy üvegbe a következő főzésig.

A kiszárított csipetkék már várják a következő levest 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...