Fűszerkert a konyhaablakban

Ha vagy olyan szerencsés, hogy a konyhádban, vagy a közelében van ablak, és történetesen ki is fér rá néhány kaspó vagy balkonláda, akkor egy percig se gondolkozz azon, hogy mit ültess bele!

Természetesen fűszereket. És azt hogy milyen fűszereket döntsd el Te magad.

Nálam csupán egy szempont volt mérvadó a kiválasztásnál, mégpedig az. hogy milyen fűszereket használok a  leggyakrabban. Az én ablakomban egy darab 60 cm-es balkonláda van, de mivel nem egy 350 nm alapterületű lakás tulajdonosa vagyok, nem okoz gondot gyalogolni 6 métert a lakás másik végébe, ahol a terasz van, és ott elfér 7, igen HÉT darab 60 cm-es balkonláda, így mondhatni dőzsölök :-)

Nem mindenik szolgálja a gasztro céljaimat - ugye nem kell részleteznem a frissen vágott zöld fűszerek előnyeit a szárítotthoz képest, így a ládák egy része dekorációs célokat szolgál.

Nem vagyok kertész, így ismereteim nem 100%-ban megalapozottak a növények (és más) tekintetében (sem), de már 200-300 Ft-ért lehet fűszernövényeket kapni, így vállaltam a kockázatot: ha valami nem a jó helyre kerül, akkor jöhet az utánpótlás.

Az idén az alábbi összeállítások születtek.

Az árnyékos oldal. Na ez nálunk épp a konyhai munkapult előtt van, és egyszerűen fantasztikus, kinyújtom a kezem és tépem az illatos zöldeket. 4 növény kapott itt helyet.

A földjük legyen mindig kicsit nedves. Az oregánó felőli oldalt ne öntözzétek, neki elég annyi, ami a láda másik feléből átszivárog.


- metélőhagyma, vagy snidling - már 3 éves, szépen bokrosodik, sajnos nyáron ha nagyon megtépázom, akkor már csak mérsékelten nő, de az április-június hónapokban bőségesen ellát a zöld száraival.
- bazsalikom - nem tudom melyik fajta, de szép zöld levelei vannak, és nagyon finom. Két dolgot nem engedek neki: nem virágzik soha, mert mindig visszavágom, ételekbe a friss hajtások valók (szárral együtt), így az energiák ne a virágzásra menjenek, hanem a hajtásokba; nem engedem nagyra nőni, azaz folyamatosan metszem. Ha el-fásodnak az ágai, akkor az már nehezen kerülhet be az ételekbe. Sajnos nem évelő, minden évben kell utánpótlás, lehet kapni magokat, az is nagyon szépen megered, de a palánta az azonnal használható.
- oregánó vagy szurokfű - ő ugyan szereti a napot, de az árnyékos konyhaablakban is tökéletesen elvan. A reggeli (ez kb délelőtt 10 óráig kényezteti) és a délutáni szomszéd ház ablakairól visszatükröződő napfény elégnek bizonyult neki. Ő is évelő.
- metélő petrezselyem - ő több helyen is előfordul, mert sokat használjuk, de a napon is meg árnyékban is tökéletesen elvan. Szintén évelő, néha kipurcan, de utánavetek és egy két hét múlva már újra virít. Az alábbi képen sajnos még alig látható.

A napos oldal. Ez nem kérdés, minden növény szereti a napot, azaz ha a konyhaablakot sok fény éri, egyszerűbb dolgunk van.

A legjobb választás: kakukkfű + rozmaring + levendula. mind a három növény évelő, bírják a szárazságot, szépek, illatosak. Ápolásuk egyszerű: ha nagyon egymás nyakára nőnek, akkor vágjátok vissza őket, de ha rendszeresen használjátok őket főzésnél ezzel nem lesz gond. Két öntözés között a földjük száradjon ki, tavasszal a kakukkfüvet és a levendulát vágjátok vissza 2-3 cm-re. A rozmaringot nem kell visszavágni, de ő sajnos nálam még soha nem vészelte át a telet, így csak irigykedve nézem néhány ismerősömnél az akár fél méter átmérőjű bokrokat.
Rozmaring, kakukkfű és levendula - jól megvannak egymás mellett
Menta és citromfű kombó. Lehet, hogy furcsa, de nálunk ezt isszák a gyerekek (most éppen 1,5 és 3,5 évesek), ráadásul cukor nélkül. És imádják. Úgyhogy ebből még kellene egy két láda, mert mindig elfogy. Ezt a ládát gyakran locsoljátok, szeretik a vizet, és ha árnyékos helyre kerülnek, akkor se lesz bajuk, ott is jól érzik magukat.

Koktélparadicsom - metélőpetrezselyem - rukkola vagy borsmustár. Ez véletlenül született. A petrezselyem évelő, időnkét ugyan után-vetve, de  már néhány éve ott van. Tavaly volt rukkola mellette, ami elszórta a magjait, így idén is szépen burjánzik. A paradicsom úgy lett, hogy egy kertészetben szimpatikussá vált néhány palánta, és pont ott volt neki hely. Remélem jól érzik így magukat együtt.

Eper - eper - koktélparadicsom. Paradicsom már volt az erkélyen, és jól érezte magát. Eper nem volt még, de az idén sokat kaptunk ajándékba, így az is bekerült. Ez elméletileg a csüngő  folyton termő fajta, remélem jól beválik.

Miért legyen sok cukkini a kertben?

Hát azért mert finom. Mert a hatalmas levelei, nagy sárga virágai, a sötétzöld hosszúkás termések nagyon dekoratívak. Mert folyamatosan terem. Mert nagyon jól és gyorsan komposztálható, és így remek tápanyag-utánpótlást biztosít a következő évben...

Több egyéb oka is van, de szerintem ez a legjobb: friss rántott cukkini télen-nyáron!


Így készítsd el:
1, szedd le a cukkinit, vágd karikára és mindkét oldalát sózd meg
2, hagyd állni úgy kb 25-30 percig, itasd le papírtörlővel a levét, majd panírozd be (liszt-tojás-zsemlemorzsa)
3, tedd egy tálcára, úgy hogy ne érjenek egymás mellé, tálcástól tedd a fagyasztóba
4, ha megfagytak, vedd ki őket, zacskózd be, és mehetnek vissza a hidegre.
mennyiség: bármennyi, el fog fogyni.

Így edd meg:
1, vedd ki a zacskó előre bepanírozott cukkinit a fagyasztóból, ha esetleg összeragadtak szedd szét őket, és a nagyobb jégkristályokat is szedd le róla
2, tedd őket forró olajba (vagy simán sütőpapírra a sütőbe, csak olajszóróval spricceld be őket)
3, süsd őket aranybarnára és edd meg az egészet

Ennyi. A panírozós és fagyasztós része kicsit macerás, főleg ha egyszerre sokat csinálsz, de amikor januárban kiveszed a lefagyasztott cukkinit a fagyasztóból, és 15 perc alatt elkészíted, nem fogod megbánni a fáradozást. Sőt: évről évre többet fogsz csinálni.

A fagyott cukkiniről jól kapard le a jeget, különben a forró olaj  meglehetősen fröcsögni fog!

Jó forró olajba (vagy sütőbe -  200 fok + légkeverés) tedd a még fagyott cukkiniket


Rovarhotel házilag

Ha valamilyen szinten idegenkedsz a szelvényezett testű, mindenféle csáppal, rágóval, sok lábbal és esetleg szárnyakkal rendelkező izgő-mozgó ismeretlen mászkáló iszonytató izéktől, akkor most kattints a jobb felső sarokban található X gombra. Elfogadom, hogy vannak akik nem szeretik a rovarokat, és ez így is van rendjén :-) 

 
 Ha még itt vagy, akkor íme, itt van néhány fontos infó róluk:
- ők képviselik a legnagyobb szeletet az állatvilágban, több mint egymillió ismert fajuk van, és még folyamatosan találnak újabbakat (Magyarországon kb. 27 ezer fajuk ismert)
- már a devon korszakban megjelentek, azaz több mint 416 millió éve léteznek, az ember evolúciója csak jóval később kezdődött
- a rovarok igenis hasznosak! A természet nem ismer "haszontalan" szót, ott minden fajra szükség van, különben nem lennének.
- igen fontos szerepük van a biológiai védekezésben. Csak néhány közismert példa, a teljesség igénye nélkül: Futrinka - megeszi a meztelencsigákat, meg pl a legyek petéit is; Zengőlény - lárvái tetveket esznek; Fátyolka - az ő lárvái is megeszik a tetveket; Méhek, darazsak - beporozzák a növényeket; Katicabogár - ő is sok levéltetvet elpusztít.

Nem tudok hirtelen több indokot, de hidd el, nem fogod megbánni, ha kicsit segítesz nekik. A rovarhotel nagyon egyszerűen elkészíthető, bármilyen természetes anyagot felhasználhatsz hozzá, keress rá az interneten,  rengeteg remek ötletet fogsz találni.

Az alábbi csak egy a sok közül.

Hozzávalók: egy láda (ez valamikor lőszeres volt, apósom pincéjében találtam); fakéreg; összevágott dísznád; drótháló, ha nincs akkor drót vagy egy két keresztben rögzített deszka is megteszi; néhány lyukacsos tégla; valami tető, amivel befedheted

Elkészítés: 

- A ládát megrakod a fakéreggel és a dísznád darabkákkal, a fakérgeket szépen lemezesen tedd egymásra. Nem kell nagyon szorosan tenni, hogy azért még a rovarok is beférjenek. 

- Rögzítsd a láda tartalmát a dróthálóval, hogy ne essen ki. 

- tedd rá a tetőt, érdemes oda is rögzíteni

- keresd meg az ideális helyét. Oda tedd, ahol keveset járkálsz, azaz téged sem fog zavarni, meg te sem zavarod majd a rovarokat. 

- tegyél egymás mellé lyukacsos téglákat, majd tedd rá a ládát.


Kész is vagy, ugye milyen egyszerű?

Rovarparadicsom :-)




Darázsgarázs készítése dísznádból


Egy igazán hasznos felhasználási módja a dísznádnak a darázsgarázs. A szingli életmód nemcsak az emberek körében, de a darazsaknál is gyakran előfordul. Ők ugyan nem termelnek mézet és nem építenek lépet sem, de kertünkben található virágok beporzásában remek feladatot látnak el. Hát vonzzátok oda őket!

Ha már van sok szép virágzó nővényünk, már meg is tettétek az első lépést, hogy a kertbe csalogassátok a darazsakat, és ha már ott vannak, akkor marasztaljátok is ott őket.

A darázsgarázs készítéséhez az alábbi eszközökre lesz szükségetek:
- kb egyenlő nagyságúra összevágott nád
- 2 egyforma hosszúságú deszka (kb 30 cm.)
- 4 szög
- drót

A két deszkát 90 fokban szögeljétek egymáshoz. A náddarabokat tegyétek az így elkészült "vályúba", és dróttal kötözzétek szorosan össze őket. A deszkák találkozásánál két szöget üssetek be, erre tegyetek egy drótot amivel felakaszthatjátok.

Olyan helyre tegyétek, amit nem ver az eső, és nem zavar senkit sem. A darázscsípést senki sem szereti, ráadásul ha valakit megszúr és az illető allergiás rá, akkor abból könnyen nagyobb baj is lehet.

Az eresz alatt jól érzik magukat a darazsak. Az egyenetlen méretre vágott nádszárak természetesebben hatnak



Humusz házilag - a legjobb ami a csicseriborsóval történhet

Humusz - az egyik legjobb dolog, ami a kenyérre kerülhet.
Nem véletlen, hogy a humusz receptje számtalan verzióban megtalálható az interneten, hiszen évezredes hagyományokkal rendelkezik. Könnyen elkészíthető, olcsó, finom - ettől több érv nem is kell, hogy házilag is elkészítsétek. Magyarországon viszonylag friss története van, nagyságrendileg az első török étkezdékkel jelent meg, de a többség idegenkedett tőle. Mára szerencsére levetkőztük már sokan gátlásainkat, és bátran rendelünk, azért ha Édesapám elé tenném a vacsoraasztalra meglehetősen furcsa tekintettel nézne rám.

A csicseriborsó megterem Magyarországon is. Meglehetősen kedvelem a házilag termelt dolgok fogyasztását, de a csicseriborsó esetében erről lebeszélnélek benneteket. Az éghajlati körülmények hazánkban nem a legideálisabbak hozzá, de leginkább azért, mert nem egy bőtermő növény, ha szeretnénk néhány adag humuszra való mennyiséget belőle, akkor bizony jó néhány négyzetmétert rá kell áldozni a kertből.

Nem untatnálak a recept történetével, szerintem pontosan senki sem tudja, egy tény - legnagyobb népszerűségnek az arab világban és Izraelben örvend (micsoda véletlen :-)

A humusz recept, ahogy én szeretem:

Hozzávalók:

500 g csicseriborsó
2 nagy evőkanál tahi-ni krém
2 citrom leve
3-4 gerezd fokhagyma
0,5-1 deci olívaolaj
(romai)kömény - sokan nem tesznek bele, de jó!

fehér bors - ezt is elhagyható, szerintem passzol hozzá

Elkészítés:
A csicseriborsót az elkészítés előtti estén áztassuk vízbe, nem baj, ha 2-3 alkalommal lecseréljük rajta a levet, de ezért éjszaka nem érdemes felkelni :-)
Áznak a bogyók

Minimum 12 óra áztatás után (a borsószemek kb 2 - 2,5-szer nagyobbra kidagadnak, és ha egy napig áznak az sem baj) kb. 35-40 perc alatt főzzük puhára, kuktában gyorsabban, 20 perc alatt megvan.

A kihűlt borsószemekről öntsük le a vizet egy edénybe, a levére még szükségünk lesz később.
Adjuk hozzá a többi hozzávalót, és turmixoljuk pépesre. Ha nagyon sűrű, adjunk hozzá egy kis főzőlevet vagy olívaolajat.

Ennyi, ugye milyen egyszerű?

Az összeturmixolt humusz massza - minél tovább turmixoljátok, annál pépesebb lesz.





Muskátlit a balkonládába!

Napos teraszod van? Szereted a szép virágokat, de nem akarsz sok macerát velük?

Akkor neked muskátli kell! Ha nem hiszed, próbáld ki. Nálunk már nagyon sok növény kapott esélyt, de eddig mindig a muskátli lett a befutó. Egész jól bírja a szelet, nem okoz gondot neki az egész napos tűző nap, kevés gondozást igényel, és ha csonttá kiszárad a földje, akkor sincs veszve, egy alapos locsolás egy egy-két nap alatt helyreáll a pompája. 

A teraszunkon nyáron évek óta a hódítanak a muskátlik, általában álló, a futó muskátlik lelógó indái túl sok helyet elvettek tőlünk.

Az álló muskátlik gondozása rendkívül egyszerű:

1, locsoljuk rendszeresen. Ha víztartályos balkonládát választunk, akkor elég akár 3 naponta utánatölteni. Arra figyeljünk, hogy teljesen ne száradjon ki a föld.

2. A muskátli dús virágzással hálálja meg, ha rendszeresen tápozzátok. Adjatok minden második locsolás mellé tápoldatot, vagy ültetéskor használjatok olyan földet, ami lassan lebomló műtrágyát tartalmaz. 

3. Vágjátok le az (félig) elhervadt virágokat. Ha a virágok kezdenek fonnyadni, sárgulni, a virágszirmok elkezdenek lehullani, akkor törjétek le őket, ne vegyen el feleslegesen energiát a többi virágtól.

4. Védekezzetek a kártevők ellen. Nem sok baja eshet a muskátlinak, de a bagolylepke hernyói kifejezetten szeretik a virágbimbókat. Én rendszeresen leszedegetem őket, de biztosan van valami vegyszeres megoldás is ellenük.

Az alábbi képen látható kompozíció egy 4 méteres erkélypárkány, ugye milyen szép?

Ha ti is ilyent szeretnétek, az alábbi dolgokra lesz szükség hozzá:

- 6 db 60 cm-es erkélyláda - ha lehet legyen víztartályos, ugyan elég drága, de csak egyszer kell megvenni, ha vigyáztok rá sokáig bírja
- 18 tő álló muskátli  - mi a pirosra esküszünk egy két rózsaszínű virággal megtűzdelve, próbáltuk a fehéret is, nem tetszett, de ízlések és pofonok
- 4 felakasztható (műanyag) kaspó
- 4 szúnyog virág, becsületes nevén kakassarkantyú - mert jól kiegészíti a lelógó zöld lombzuhatag a muskátli virágtengerét

Egy ládába 3 tő muskátlit tegyetek, a láda két szélére és egyet a közepére, a föld szintje kb 2 cm-el legyen alacsonyabb mint a láda pereme. A sarkantyúkat ültessétek be a kaspókba. A virágládákat tegyétek a terasz párkányára, de valamivel rögzítsétek, hogy egy tomboló vihar ne döntse le őket. A sarkantyúkat akasszátok elszórtan a muskátlik felé. Végül igyatok meg egy pohár könnyed bort, miközben elégedetten nézitek megszépült teraszotokat.

Ha most (április vége) megcsináljátok, nyárra nektek is ilyen szép teraszotok lesz.





Dísznád - 6 ok amiért érdemes ültetned

Nyolc éve lehetett, hogy egy ismerős egy nyugalmas vasárnap délután csengetett. Első ránézésre az ismerős arc meggyötörtsége némi rémületet keltett, de hamar kiderült hogy egy több órás csákányozás árán kiemelt dísznád okozta kerti munka előzte meg a látogatást.

Egy valamirevaló hobbikertész tiszteli és becsüli a növényeket, így ha egy kis életet lát egy növényben, akkor azt nem dobja ki, hanem megpróbálja elajándékozni, ha már nincs rá szüksége. Így jutottunk hozzá egy ládányi dísznád rizómához.

A dísznád, vagy más néven olasznád, latinul arundo donax a legnagyobb pázsitfűféle Európában. A földközi tenger vidékén őshonos, de Magyarországon is egyre elterjedtebb évelő dísznövény.

Gondozását tekintve a dísznád gyakorlatilag igénytelen. Különösebben nem kell öntözni, amit felvesz a környezetéből az elég, de ha hosszabb időre elmész nyaralni akkor sem lesz baja. Tél végén, tavasszal tövig vissza kell vágni, majd a melegebb idők beköszöntével előbújnak a friss hajtások a földből, és meglehetősen gyors növekedésnek indulnak. Időnként - 5-6 évente kicsit fel kell frissíteni, ha nem akarjátok, hogy az egész kertet uralja, egy csákánnyal essetek neki és emeljétek ki a rizómákat. Egy részét ültessétek vissza, a többit ajándékozzátok el :-)

Már megindult, akár napi 5-10 centit is nőnek a nádszárak
Nem egyszerű kiásni, a rizómák akár karvastagságúak is lehetnek


A magam részéről nem szeretem a tájidegen, haszontalan növényeket, azaz ha nem tudom hasznosítani, megenni, nem ad táplálékot a madaraknak, nem javítja a talajt, nem ad otthont bogaraknak, és még komposztálni sem lehet, akkor annak általában a kertben nincs helye. A dísznád vagy olasznád meglehetősen agresszív növény, hihetetlenül gyorsan és akár 6-7 méter magasra is megnő - ebből kifolyólag árnyékot is vet a többi növényre, a rizómák évről évre egyre több négyzetmétert rabolnak el a kertből, és még a kiásása embert próbáló feladat.

Ha eddig eljutottatok az olvasással, és a fenti leírás alapján nem rettentetek el attól, hogy dísznádat ültessetek a kertetekbe, akkor most már mindenképpen olvassatok tovább.

Az egy ládányi ajándék dísznád rizóma nyolc évvel ezelőtt egy kb. fél négyzetméteres területet foglalt el. Nem, nem került egyből a földbe. Sokáig haboztunk azon, hogy hova tegyük, beássuk-e egyáltalán, vagy inkább egy sokkal jobban hasznosítható mahónia cserje kerüljön-e inkább oda? Végül sajnáltuk kidobni. Ajándékba kaptuk, meg élet is volt benne, így bekerül a sziklakert északi oldalára, hadd nőjön. Ez elmúlt évek alatt megszerettük. Egy rakat olyan érvet találtunk mellette, ami bőven kárpótol a cikk elején leírtakért, amelyek egytől egyig mind igaznak bizonyultak.


1. Karót ad paradicsomnak, paprikának.

Nem, ez nem egy kínai bambusz, eszetekbe se jusson több 10 kilós óriás paradicsom töveket hozzákötni. Azonban a szerényebb méretű paradicsomtöveket és a legtöbb paprikát nagyon jó támasztékkal látja el. Nincs más dolgunk, mint tavasszal (március eleje) kivágni a tavalyi és már elszáradt nádakat, amelyek akár 3 cm átmérőjűek is lehetnek, és letűzni a palánták mellé

A vastagabb szárak karóként szolgálnak

2. Nádkerítés

Nagyon népszerűek mostanában a nádfonattal díszített kerítések, ami érthető is: olcsó, és egy sima drótkerítést egy pár óra alatt bevonhatunk vele, ami takar a kíváncsi szemek elől és a széltől is megvéd. Viszonylag egyszerűen mi is csinálhatunk a levágott nádszárakból kerítést: egyforma méretűre vágjuk a nádakat, egymás mellé tesszük, és egy vékony dróttal vagy madzaggal szorosan összefűzzük őket. Sok ezer forintot spórolhatunk, ha saját nádból készítjük a kerítésünket.

Dísznád előkészítve kerítéshez
Nádkötegek előkészítve - már várják, hogy kerítés legyen belőlük

3. Gyújtós

Van kandallótok vagy cserépkályhátok? Esetleg nyáron gyakran szoktatok grillezni a kertben? A kiszáradt nád nagyon jó gyújtós lesz. A tavasszal levágott nádszárakról a leveleket gyűjtsétek össze, tároljátok száraz helyen egy ládában, vagy zsákban. Mikor tüzet akartok gyújtani markoljatok bele, számomra ideális gyújtósnak bizonyult. Ugyan ez a helyzet a nádszárak vékony végeivel, metszőollóval összevágva a várják, hogy tűzre kerüljenek.

Dísznád gyújtósnak aprítva
Gyújtósnak aprítva -  a fáskamrában várnak a sorsuk beteljesedésére

4. Darázsgarázs, vagy bogárfészek

Nem jó a kert, ha nincsenek benne állatok, így csalogassátok oda őket. Ha már ott vannak, nem árt, ha találnak alkalmas búvőhelyet is maguknak, erre a lyukacsos nádszárak ideálisak lesznek. Csak simán kötözzétek össze őket és akasszátok fel őket egy elővédett helyre, vagy egy ládában tegyétek le a földre - lepkék, darazsak, egyéb rovarok szívesen megbújnak benne, még akár át is telelnek ott.

5. Dekoráció

A levágott és szépen megtisztított nádak remek kiegészítői lehetnek otthonodnak. Állítsd őket egy nagy vázába a sarokba, csinálhatsz belőle függönykarnist, törülközőtartót, némi ügyességgel még akár padot is. Tutira nagyon jól fog kinézni!

6. Mindent a fülnek

Egész véletlenül a mi kertünkben a dísznád mellé került a hintaágy is. Próbáljátok ki: feküdjetek végig rajta egy nyugis délutánon, és a lágy ringatózás közben nagyon megnyugtató lesz a nád leveleinek folyamatos susogása a simogató szellőben.


Mahónia - dzsemnek is jó


A mahónia örökzöld. Tavasszal sárgán virágzik, télen kék bogyók díszítik, amit tavaszig a rigók biztosan lecsipegetnek róla. Szinte igénytelen, de biztosan nem sok gondozást igénylő remek kerti cserje. Ráadásul még finom is, márpedig a mahóniáról ezt nagyon kevesen tudják. Nem hiányozhat egyetlen kertből sem.

Én évekkel ezelőtt ültettem a kertbe, azon egyszerű okból kifolyólag, hogy a kutya gyakorlatilag minden áldott éveben agyonvágta a sziklakertemet. Egyszer megelégeltem,így tele ültettem szúrósabbnál szúrósabb növényekkel. Ugyan a mahónia nem a legdurvább, de a fogazott szúrós levelei miatt senki nem szereti őket simogatni, és azóta szerencsére a kutya is elkerüli.

Na de miért jó. Számos oka van, nem is tudom felsorolni az összeset. Természet gyógyászatban régen használják, külsőleg és belsőleg egyaránt. Jó a reuma, ekcéma, köszvény, hasmenés és emésztési zavarok orvoslására, csökkenti a korpásodást, nyugtatja  bőrt.

Ugyan nem gyógyító jelleggel, de a mahóniának számos egyéb praktikus felhasználási módja is van: színes virágai és télen a kék bogyói miatt előszeretettel használják virágcsokrok, koszorúk díszítéséhez, de ha nem vágjuk le vagy szedjük le őket, akkor igazán vonzó lesz a kertünk látogatói számára. Korai virágzása miatt igen hasznos pollenforrás a méhek számára, valamint a bogyói a téli hónapokban ideális táplálékot nyújtanak a madaraknak, így odavonzzák őket a kertünkbe.

Meg is ihatjátok, én ugyan soha nem próbáltam, de ha virágait bedobáljátok egy kancsó vízbe, kellemes limonádészerű ital készíthettek belőle.

Amiért mi szeretjük, az a dzsem vagy lekvár amit készítünk belőle. Nemcsak azért mert finom és szeretjük, hanem mert rettentő egyszerű is, gyakorlatilag 1 óra alatt megvan, és ebben a bogyók leszedése meg az üveg alapos kimosása is benne van. De tényleg.

Ahogy mi csináljuk:
- leszedjük a bogyókat, a rossz/sérült szemeket kidobáljuk belőle. Ha vannak benne éretlen szemek az nem baj - sőt kell is, mert a nagy pektintartalmuk miatt nem kell hozzá egyáltalán semmilyen zselésítő adalék sem, és ha tudjátok, hogy ez általában miből készül, akkor tutira megundorodnátok tőle.
- Annyi cukrot adunk hozzá, amennyi a bogyó, de nem kilóra, hanem mennyiségre. Azaz pl 3 bögre bogyóhoz 3 bögre cukor dukál, stb.
- a mahónia bogyói jóval kevesebb vizet tartalmaznak egy átlagos bogyós-gyümölcshöz képest, így víz is kell hozzá, kb. fele annyi, mint amennyi bogyó. Azaz jelen esetben 3 bögréhez 1,5 bögrét adjunk.

A megmosott bogyókat a vízzel együtt felforraljuk, Mikor forr hozzáadjuk a cukrot, és kb. 10 percig forraljuk, ameddig elolvad a cukor.
Miután kicsit kihűlt átpasszírozzuk, hogy a bogyók magjait kiszedjük belőle. A passzírozáshoz bármilyen célszerszám jó, és simán egy szitával szoktam, de ha valaki pl.  egy vödörnyi mennyiséget szeretne, akkor ne azzal álljon neki :-)

Ha az átpasszírozott massza nagyon folyós lesz, akkor kevés volt az éretlen szem benne, így a kevesebb pektin miatt nem lesz annyira zselés, de ez az ízét nem befolyásolja.

A lepasszírozott masszát üvegekbe kanalazzuk és jól lezárjuk. Két módon tudjuk tartósítani. Ha nem üveget, hanem kis műanyag dobozokat használunk, akkor mehet a fagyasztóba. Én ezt a verziót kedvelem. Ha nincs elég fagyasztó kapacitás, akkor dunsztolom, azaz a lezárt üvegeket beteszem egy lábasba, felöntőm vízzel és felforralom. Gyakorlatilag bármeddig eláll, de a következő bogyóérésig eddig mindig elfogyott.
Ennyi, essetek neki, Mi simán vajas kenyérrel elkoptatjuk viszonylag gyorsan, de vadhúsok mellé és alternatívaként a rántott camembert-el is jó lehet, ha éppen nincs otthon áfonyátok.


Jól érzi magát a sziklakertben.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...